Turnieje szachowe na Lichess.org

Turnieje szachowe na Lichess.org są rozgrywane na specyficznych zasadach. Turniej trwa określoną ilość czasu. Po rozpoczęciu turnieju przeciwnicy są dobierani losowo. Po zakończeniu partii zawodnicy wracają do sali turniejowej i od razu są znów losowo parowani z innymi, którzy już zakończyli swoje parte. W ten sposób część zawodników rozgrywa więcej partii od pozostałych. Za wygraną otrzymuje się 2 punkty, za remis 1 punkt. Jednak po dwóch wygranych z rzędu za kolejne wygrane i remisy otrzymuje się podwójną ilość punktów. Dopiero porażka powoduje powrót do standardowej punktacji. Powyższe zasady sprawiają, że nawet zawodnik z niższym rankingiem może wygrać turniej (co się regularnie zdarza) jeżeli ma szczęście w losowaniu i gra w miarę krótko trwające partie (np. szybko zamatuje przeciwnika, przeciwnik podda się po utracie materiału itp). Kiedy upłynie czas turnieju wszystkie trwające partie są przerywane i anulowane.

Na Lichess.org możemy brać udział w turniejach oficjalnych takich jak:

Lichess Hourly Blitz – rozgrywany co godzinę poczynając od 0:30. Czas na grę wynosi 5 minut dla zawodnika, czas trwania turnieju 50 minut, partie są rankingowe.

Lichess Hourly Bulet – rozgrywany co godzinę poczynając od 0:00. Czas na grę wynosi 1 minutę dla zawodnika, czas trwania turnieju 30 minut, partie są rankingowe.

Lichess Daily Slow – rozgrywany raz dziennie. Czas na grę wynosi 10 minut dla zawodnika, czas trwania turnieju 120 minut, partie są rankingowe.

Są też turnieje z serii tygodniowej i miesięcznej.

Sami użytkownicy również mogą organizować turnieje, zarówno rankingowe jak i towarzyskie.