Puchar Świata FIDE

Puchar Świata FIDE to kolejna ze składowych procesu wyłonienia pretendenta do korony szachowej. Zwycięzca i zajmujący drugie miejsce mają zagwarantowany udział w Turnieju Kandydatów FIDE. Pierwszy turniej tej serii służył do wyłonienia Mistrza Świata FIDE jeszcze w czasach rozłamu. Tytuł ten wywalczył Alexander Khalifman, kolejnymi Mistrzami Fide byli V. Anand, R. Ponomariow, R. Kasimdzanow. Dzisiaj wygrana w turnieju daje tytuł zdobywcy Pucharu Świata i jest to znacznie rozsądniejsze. Warto dodać, że o włos od spełnienia życiowych marzeń był Wasyl Iwanczuk kiedy grał w finale przeciwko Ponomariowowi. Niestety wymarzonego tytułu nie wywalczył.

Ponieważ w turnieju bierze udział 128 zawodników, daje on szansę na życiowy sukces szachistom spoza pierwszej setki rankingu elo. Zawodnicy grają ze sobą po 2 partie systemem pucharowym, przegrywający odpada. W przypadku wyniku 1:1 gra się dogrywkę w szachy szybkie i blitza aż do skutku. Na etapie półfinału rozgrywane są 4 partie, a w finale 6 partii. Ostatni Puchar Świata FIDE został rozegrany w zeszłym roku w Tromso, gdzie wygrał W. Kramnik pokonując w finale D. Andreikina.