Morelia – Linares 2008

Kolejny wielki superturniej szachowy mamy za sobą. Zresztą jeden z trójki największych czyli Linares. Od kilku lat rozgrywany w dwóch miastach i funkcjonujący pod nazwą Morelia – Linares.

 

Ciekawostką był fakt, że na liście startowej nie było tym razem żadnego reprezentanta Rosji. Wyniki Wijk aan Zee 2008 jako faworytów wskazywały Arioniana i Carlsena. Swój tytuł WC chciał z całą pewnością potwierdzić Anand.

 

Ostatecznie właśnie Vishy Anand okazał się najlepszy. Zyskał 8.5 pkt z 14 przegrywając tylko jedna partię (z Aronianem). Miejsca drugie i trzecie zajęli wspomniani wcześniej Magnus Carlsen i Levon Aronian i zdobywając odpowiednio 8 i 7.5 pkt. Wydaje się już tylko kwestia czasu kiedy ten pierwszy zacznie zwyciężać w super turniejach szachowych.

 

Również 7,5 pkt zdobył Topałow. Radjabov uzyskał 50% co przez wielu jest uważane za granice przyzwoitego wyniku. Iwanczuk, Leko i Szirow wypadli słabo. Ten ostatni prawdopodobnie staje się ofiarą swojego ekstremalnie taktycznego (dynamicznego, dążącego do komplikacji, ognistego) stylu gry. Jak wiadomo w pewnym wieku liczy sie już troszkę mniej dokładnie i zaczyna być zalecanie dążenie do gry bardziej stonowanej. Nie sądzę jednak, że grając wbrew swojej naturze można czerpać radość z gry w szachy.

 

1. V Anand – 8,5
2. M Carlsen – 8
3. V Topalov – 7,5
4. L Aronian – 7,5
5. T Radjabov – 7
6. V Ivanchuk – 6,5
7. P Leko – 5,5
8. A Shirov – 5,5

 

Pobierz wszystkie partie z turnieju w formacie pgn.

Skomentuj

Musisz być zalogowany aby dodać komentarz.