Kątem Oka – wrzesień 2014

We wrześniu zarejestrowałem jeszcze:

Laurent Fressinet zdobył po raz drugi tytuł Indywidualnego Mistrza Francji w szachy. Łącznie ma już kolekcję 7 medali w tej imprezie: 2 złote, 3 srebrne i 2 brązowe. Tytuł Mistrzyni Francji na rok 2014 wywalczyła Nino Maisuradze – francuska szachistka, pochodzenia gruzińskiego.

Arcymistrz Bartłomiej Macieja wygrał US Masters rozgrywany w Greensboro. Turniej był rozgrywany w dniach 28 sierpnia do 1 września. W turnieju brało udział 7 szachistów z rankingiem nieznacznie przekraczającym 2600 elo. Zawsze to miło, gdy zwycięża polski szachista.

Hou Yifan zajęła drugie miejsce w ostatnim turnieju cyklu Woman Grand Prix Fide 2013 -2014. Kolejność na podium w łącznej klasyfikacji: 1. Hou Yifan – 465 pkt, 2. Koneru Humpy – 380 pkt, 3. Ju Wenjun – 340 pkt. Na cykl składało się 6 turniejów. Obowiązkowo uczestniczyć należało w 4. Do końcowej klasyfikacji liczyły się 3 najlepsze występy. Hou Yifan zyskała w tym turnieju 4 pkt elo i ciągle zbliża się do już nie grającej zawodowo Judit Polgar.

W Bilbao rozegrano Drużynowy Puchar Europy w którym udział brało wielu czołowych szachistów. Przy okazji tej imprezy rozegrano 4 osobowy turniej Bilbao Masters. Grano każdy z każdym oboma kolorami. Skład: Anand, Aronian, Ponomariow i Vallejo Pons. Wygrał Anand grając bardzo pewnie i przegrywając tylko ostatnią partie z Aronianem. To chyba jego ostatni występ przed meczem o tytuł Mistrza Świata z Carlsenem.