Kątem Oka – listopad 2014

W listopadzie zarejestrowałem jeszcze:

W Grecji rozegrano 14 Mistrzostwa Świata W Szachy Seniorów i Seniorek. Seniorzy w tym roku walczyli o medale w 2 kategoriach – min 50 lat i min 65 lat. W kategorii min 50 zwyciężył Zurab Stutrua, w kategorii min 65 zwyciężył Anatoly Vaisser. Mistrzynią wśród seniorek zostały odpowiednio Svetlana Mednikova i Nona Gaprindashvili.

Podczas dnia wolnego w meczu Carlsen – Anand rozegrano w Soczi, upamiętniający Michaiła Tala turniej blitza. Pierwsze miejsce zajął Shakhriyar Mamedyarov, drugie Alexander Griszczuk a trzecie Alex Moroziewicz. W turnieju grali jeszcze miedzy innymi Kramnik, Gelfand, Swidler, Karjakin, Leko a także Alexandra Kosteniuk, która niestety ugrała tylko 2 punkty i zajęła ostatnie miejsce. Griszczuk zyskał aż 95 punktów elo do rankigu blitza. Trzeba przyznać, że jest ostatnio w wyśmienitej formie.

Rozegrano Mistrzostwa Ukrainy. Wśród mężczyzn zwyciężył Yuri Kozubov wynikiem 7.5/12, przed Pawłem Eljanowem (7.5/12) oraz Rusłanem Ponomariovem (6.5/12). Słabo wypadł Iwanczuk – 5.5/12. Wśród kobiet zwyciężyła Anna Muzychuk z wynikiem 7/10.

Hikaru Nakamura i Levon Aronian rozegrali 4-partiowy mecz w szachy klasyczne i 16-partiową batalię w blitza. Grano w Saint Louis u Sinquefieldów więc było sporo zabawy i świetna oprawa multimedialna. Komentarz: Jennifer Shahade, Yasser Seirawan, Maurice Ashley. W szachy klasyczne był remis jednak w blitzu Hikaru nie dał szans Levonowi. Zawodnicy podzielili się kwotą 100 000 dolarów w stosunku 60/40.