Kątem Oka – kwiecień 2015

W kwietniu zarejestrowałem jeszcze:

Marija Muzyczuk została Mistrzynią Świata. Na obecnej liście elo zajmuje ona 20 miejsce. W finale pokonała Valentinę Guniną (4 miejsce na kobiecej liście elo). W turnieju nie brała udziału urzędująca Mistrzyni Świata – Hou Yifan. Mistrzostwa były rozgrywane systemem pucharowym – zbliżonym do tego, jaki ponad dekadę temu wyłonił kilku męskich Mistrzów Świata, których mało kto dzisiaj pamięta.

W kwietniu rozegrano Mistrzostwa USA w szachy. Wśród mężczyzn zwyciężył Hikaru Nakamura (po raz 4-ty), a wśród kobiet Irina Krush (po raz 7-my). Nie brakowało walki i interesujących partii. Wesley So stracił punkt w nagrodę za robienie notatek podczas gry, a Hikaru Nakamura narzekał, że trudno jest mu grać ze słabszymi przeciwnikami.

W dniach 25 i 26 kwietnia meczyk składający się z 10 partii (2rapid, 8xblitz) rozegrali Garry Kasparov i Nigel Short. Garry nie dał Nigelowi żadnych szans. Nawet w przegranej na czas partii miał zdecydowaną przewagę pozycyjną. Po zakończeniu okazało się, że Nigel przyjechał na mecz zmęczony.