London Chess Classic 2014 – Rapid

W dniach 6 i 7 grudnia rozegrano Open w szachy szybkie – systemem szwajcarskim. Była to nie lada gratka dla uczestników gdyż w openie grała cała szóstka: Caruana, Anand, Kramnik, Giri, Anand i Nakamura. W pierwszych rundach gwiazdy zagrały z przeciwnikami z zakresu elo 1500 – 1975. Jak to w szwajcarze z każdą rundą siła ich przeciwników rosła, jednak uzyskanie po pierwszym dniu 5/5 nie powinno SuperGM sprawić problemu.

 

W czwartej rundzie małe potknięcie zaliczyli Adams i Anand, pierwszy zremisował z GM Vakhidovem a Ananda zatrzymał nasz IM Jacek Stopa.

 

 

Siłą rzeczy od 6-tej rundy SuperGM zaczęli się spotykać ze sobą na pierwszych deskach. W tej rundzie Nakamura zremisował z GM Sadlerem a Giri pokonał Kramnika. W 7-mej rundzie Giri zremisował z Caruaną, Anand z Sadlerem a Nakamura pokonał Adamsa. W 8-mej rundzie na pierwszej desce zmierzyli się więc liderujący (wspólnie z Caruaną) Nakamura i Giri. Zwycięsko z ten konfrontacji wyszedł Naka. W 9-tej rundzie na pierwszej dece zagrali Caruana i Nakamura, którzy jako jedyni uzyskali do tej pory wynik 7.5/8. Partia była bardzo wyrównana do momentu gdy, będąc w krytycznym niedoczasie, Caruana popełnił decydujący o wyniku błąd. Ananad ograł Howela a Giri Adamsa. Kramnik swoją partię zremisował. Przed ostatnią rundą na pierwszym miejscu znajdował się więc Nakamura z dorobkiem 8.5/9. Na pierwszej desce o zwycięstwo w turnieju zagrał z Anandem (8/9) i wygrał partię, a zarazem cały turniej. Soje partie wygrali też Adams i Giri, Kramnik i Caruana swoje zremisowali.

 

Ostatecznie z „szóstki wspaniałych” pięciu zajęło czołowe miejsca z dorobkiem minimum 8 pkt. Adams wywalczył 7.5 pkt, za to jego rodak Nigel Short – 8 pkt (bez porażki). Zwycięstwo Nakamury nie jest niespodzianką, jest to szachista znany ze znakomitej gry w partiach szybkich. Fantastycznie wystartowali zawodnicy nieco już starsi jak Anand, Short czy Adams. Drugie miejsce zajął Anish Giri z dorobkiem 8.5 pkt. Zawodnicy którzy uzyskali 8 pkt: Caruana, Anand, Kramnik, Short, Lenderman, Hansen, Naroditsky, Pert, Greenfeld, Williams. Najlepiej z Polaków wypali Jacek Stopa i Adam Bukojemski, obaj ukończyli turniej z wynikiem 7/9.

Skomentuj

Musisz być zalogowany aby dodać komentarz.