Forum szachowe

Mamy aktualnie kilka aktywnych, dobrze administrowanych for szachowych. Ale w takiej notce nie sposób wspomnieć o pierwszym, dużym forum jakim było Forum PZSzach funkcjonujące na oficjalnej stronie Polskiego Związku Szachowego. Z założenia powinno to być miejsce wymiany myśli szachowej, dialogu z zarządem PZSzach. Niestety pomimo tego, że zawierało wiele wartościowej treści, szybko stało sie miejscem osobistych wycieczek, żałosnych niesnasek, fałszywych oskarżeń itp. Szokujący był fakt, że w tych przepychankach (mówiąc delikatnie) słownych brało udział wielu zawodników szerokiej czołówki krajowej. Wtedy też przekonałem się, ku swojemu wielkiemu rozczarowaniu, że szachista to człowiek jak każdy inny, a wizerunek kulturalnego, zamyślonego gentlemana pochylonego nad szachownicą jest wyidealizowany. Pomimo wielu wysiłków ze strony administracji nie udało się zaprowadzić porządku na forum i zostało ono zamknięte.

Natura nie znosi próżni więc w miejsce starego powstały dwa nowe fora. Jedno w domenie www.pzszach.pl gdzie, między innymi, poprzez konieczność rejestracji z podaniem imienia i nazwiska oraz bardzo sprawnej administracji i moderacji udało się kontynuować wartościowe treści z poprzedniego forum. Równolegle powstało forum, na którym kontynuowano wzajemne obrzucanie się wyzwiskami oraz pisano inne tego typu, bardzo niskiego lotu, posty. Po pewnym czasie zostało ono zamknięte. Ostatnio natknąłem się na kolejne forum które przejęło jego użytkowników. Jestem ciekaw czy administracja poradzi sobie z utrzymaniem przyzwoitego poziomu postów.

Oczywiście istnieją jeszcze inne fora szachowe. Wśród nich warto odwiedzić bardzo aktywnie rozwijane szachy.jun.pl. Kolejne godne uwagi to chess.yoyo.pl oraz szachista.com/forums.html. Znalazłem jeszcze wiele pomniejszych serwisów ale zawierały tyko po kilkanaście postów. Artykuł nie uwzględnia for regionalnych związków szachowych. Jeżeli szanowny czytelnik zna wartościowe fora szachowe zapraszam do podawania adresów w komentarzach do tego wpisu.

Skomentuj

Musisz być zalogowany aby dodać komentarz.