Biel 2014 – podsumowanie

Kilka godzin temu zakończył się turniej arcymistrzowski będący częścią 47 festiwalu szachowego w Biel. Jako kibice, nie mogliśmy narzekać na brak emocji. Do ostatniej rundy nie było pewne kto zwycięży. Do końca prowadzenia nie wypuścił Maxime Vachier-Lagrave. Udanie finiszował nasz polski arcymistrz Radosław Wojtaszek, ostatecznie zajmując drugie miejsce, 0.5 punktu za Maximem. Radosław pokazał solidne szachy i potwierdził, że 22 miejsce na liście rankingowej elo nie jest przypadkowe. Bardzo chciałbym zobaczyć jego grę przeciwko graczom z pierwszej dziesiątki tej listy (z MVL Radosławowi szło bardzo dobrze).

 

Na szczególną uwagę zasługuje występ chińskiej arcymistrzyni Hou Yifan. Jako, że miała ona zdecydowanie najniższy ranking wśród uczestników, uzyskując wynik 50 % zarobiła aż 15 punktów rankingowych. Była niewątpliwie okrasą tego turnieju i to nie tylko ze względu na urodę. Grała interesujące, bezkompromisowe szachy. W wywiadzie po pierwszej rundzie powiedziała, że bardziej niż wysokie miejsce w pojedynczym turnieju, interesuje ją stały wzrost siły gry i progres rankingu. Moim zdaniem, gra w turniejach męskich pozwoli jej te cele realizować. Wcześniej nieśmiało porównałem ją do Judit Polgar. Teraz robię to ponownie, jednak już bez nieśmiałości :).

 

GM Daniel King fantastycznie relacjonował na żywo przebieg partii turniejowych, częstym gościem przy stole analiz był Yannick Pelletier. Po każdej partii zawodnicy zasiadali do wspólnej analizy z Danielem Kingiem, który opracowywał też video podsumowanie kolejnych rund. Duże turnieje szachowe mają ostatnio bardzo dobrą oprawę multimedialną.

 

Tabela końcowa

 

Lp Zawodnik Wynik
1 Maxime Vachier-Lagrave 6/10
2 Radoslaw Wojtaszek 5.5/10
3 Pentala Harikrishna 5/10
4 Anish Giri 5/10
5 Yifan Hou 5/10
6 Alexander Motylev 3.5/10

 

Skomentuj

Musisz być zalogowany aby dodać komentarz.